Zrzeszeni na konferencji Sektor 3-0 w Warszawie

sektor3-0

Nadszedł czas na podsumowanie Konferencji Sektor3-0 w Warszawie organizowanej przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Forum Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W liczbach: publika ponad 200 osób zainteresowanych rozwojem NGO w Polsce,  19 prelegentów, miejsce Warszawa – Centrum Kopernika przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 20. Piękne miejsce a w nim kilka ciekawych gadżetów! O tym później.

Na wstępie dodam, że organizacja konferencji zasługuje na gromkie brawa. Obecność prelegentów z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Pełne przygotowanie techniczne w postaci zestawów słuchawkowych i rewelacyjnej kadry tłumaczy dostało u nas wysokie noty w ogólnej ocenie organizacyjnej.

Plan konferencji znajdziesz tutaj http://sektor3-0.pl/konferencja2013/program/

Pierwszym prelegentem był Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni. Tutaj zatrzymamy się przez chwilę, warto. Pan Minister omawiał wpływ i oddziaływanie nowych technologii na rozwój NGO w Polsce. Musimy oddać mu jedną rzecz – nauczył nas nowego słowa „Organizacja 2.0”. Termin bardzo intrygujący. Poniżej slajd z prezentacji Pana Ministra i porównanie z terminem Organizacja 1.0. Ponoć jesteśmy na etapie 2.0 również na szczeblu państwowym. Chcielibyśmy w to wierzyć…

Slajd prezentacji Ministra Michała Boniego z konferencji Sektor 3-0

Następnym prelegentem był Stephen Mull – Ambasador USA. Gratulacje za chęć mierzenia się z językiem polskim podczas Pańskiego wystąpienia. Temat prelekcji: dlaczego warto wspierać społeczeństwo przez nowe technologie i innowacje.

Po nim wszedł człowiek, który swoją prezentacją znokautował nas zupełnie. Zdjęcie obok. Pan Kuba Wygnański – osoba posiadająca niesamowitą doświadczenie i łatwość w formułowaniu wypowiedzi. W wielkim skrócie problemy NGO w Polsce wyłożone jak przysłowiowa „Kawa na ławę”. Intrygujące stwierdzenie: „Zacznijmy mówić o naszych porażkach, niepowodzeniach” jasno oddało problem polskiej mentalności. Najważniejsze… nadal, mimo tylu innowacji, nowych technologii mamy na Świecie miliony głodujących osób. Piękna prelekcja!

kuba-wynanski

Chylimy czoła i już teraz zapowiadamy zaproszenie Pana Wygnańskiego do Poznania.

Zamykającą otwarcie była Pani Melissa Pailthrop z firmy Microsoft. Mówiła o tym gdzie się znajdujemy, my – społeczeństwo, jakie są plany, jak Microsoft widzi przyszłość nowych technologii (dobrze zrobiony film :) ), o rozwoju mobilnego internetu i na koniec o projektach jakie Microsoft wspiera w Polsce.

[youtube href="http://www.youtube.com/watch?v=peSYlJlg14E"]

Przerwa kawowa, nawiązywanie nowych kontaktów – tzw. networking, zdjęcia, kawa, ciastka i warsztaty. Te okazały się na tyle ciekawe, że opiszemy je osobno. Byliśmy na warsztatach z budowania wirtualnych zespołów (Ian Clifford, Wielka Brytania) i technologii w pozyskiwaniu środków (Till Benhke, Niemcy). Bardzo ciekawe warsztaty, opiszemy niebawem.

Obiad! Tak.. zamiast cierpliwego czekania w kolejce na posiłek nasz zespół poznawał kolejne osoby ( znowu tzw. networking ). Wynik?! Jak mawia staropolskie przysłowie „Kto nieskoro (na czas posiłku) przychodzi, sam sobie szkodzi” tak było i w tym przypadku :)

Kto nieskoro (na czas posiłku) przychodzi, sam sobie szkodzi

Tak.. byliśmy praktycznie ostatni. Po chwili poszukiwań znaleźliśmy sałatki, bułki, marchew i zawijasy z szybką i łososiem. Kontakty jakie zawiązaliśmy zrekompensowały nam brak ciepłego posiłku z nawiązką. Więcej informacji o nowościach w naszych produktach niebawem!

Oficjalną część zakończyło Forum Eksperckie, na które zostali zaproszeni prelegenci wybrani przez publiczność, całość poprowadził Dariusz Bugalski z Polskiego Radia „Trójka”.

forum-sektor3-0-warszawa

Wybrani zostali (od lewej): Dr Jan Zając, Agata Jałosińska, Anna Orzech, Till Behnke

Temat forum dotyczył tego gdzie jest sektor pozarządowy w 2013 roku? Czy nowe technologie są bardziej problemem, czy drogą do rozwiązywania problemów a barierą jest tylko a może aż otwarcie się na nie? Takie podsumowanie, myślimy, dobrze oddaje całą wypowiedź: Korzystajmy z rozwiązań jakie dostarcza nam rynek. Wiele narzędzi wspomagających pracę NGO (np. Sotrender) jest dostarczanych dla trzeciego sektora zupełnie za darmo. Szukajmy, testujmy i wykorzystujmy wszystko co może wspomóc nasze organizacje. Co jest niezmiernie ważne w temacie nowych, internetowych technologii barierą wejścia jest wyłącznie nasza chęć i upór na drodze do opanowania narzędzi (czasem też język;-) ).

puste-miejsce-sektor3-0

Jak, wcześniej wspomniany, Kuba Wygnański powiedział – nie bójmy się rozmawiać o naszych problemach, niepowodzeniach – polski trzeci sektor, ma jeszcze kilka barier do pokonania. Poziom przebojowości ludzi w nim działającym pozostaje wiele do życzenia. Dowodem może być puste miejsce, przygotowane specjalnie przez Dariusza Bugalskiego. Miejsce, które miała zająć dowolna osoba z publiczności by w sposób bardzo nieformalny reprezentować sektor trzeci w trakcie forum.

Na zupełny koniec końców zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Centrum Kopernika w Warszawie. Świetne gadżety, urządzenia, zabawki edukacyjno-rozrywkowe. Jedna z nich przykuła naszą uwagę szczególnie!

Centrum Kopernika urządzenie do liveact na sektor3-0

Panel, na którym możesz postawić różne klocki. Klocki posiadają znaki graficzne, które odpowiadają konkretnym funkcjom, instrumentom. Można je przesuwać względem siebie, zwiększać/zmniejszać amplitudę i częstotliwość sygnału. Totalny bajer!  POLECAMY!

Środa 22.05.2013 (w formie depeszy: 23 wyrazy)

Wybraliśmy warsztaty w centrali Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Ugruntowaliśmy wiedzę z tworzenia wirtualnych zespołów przekazywaną przez Ian’a Clifford’a i w drogę do Poznania.

ekipa zrzeszeni.org

Na pytanie: Czy było warto?

Odpowiadamy: BYŁO WARTO! Poznaliśmy wiele ciekawych osób. Z niektórymi nawiążemy współpracę, która zaowocuje nowymi projektami na przestrzeni kilku kolejnych miesięcy. Zwiedziliśmy Warszawę – jest piękna. Pozytywną energią naładowaliśmy baterie do pracy. I – co najważniejsze! Jesteśmy pewni, że jesteśmy potrzebni!

Do zobaczenia za rok!

 

[Część zdjęć została zapożyczona z portalu Sektor3-0.pl]

[Slajd prezentacji Ministra Michała Boniego został wzięty z prezentacji jego autorstwa, mamy nadzieję ;) ]